Eksport z Polski do Niemiec 2020/21
Według najnowszych danych, rynek niemiecki przyjmuje coraz więcej polskich towarów. W 2020 roku eksport do tego kraju wyniósł aż 28,9 proc., co stanowi wzrost o 1,2 proc w porównaniu z rokiem 2019.
Te statystyki kolejny raz potwierdzają, że Niemcy to dla nas zdecydowanie największy partner handlowy. Doskonale wiedzą o tym polskie firmy, które wykazują zmożoną aktywność na tamtejszym rynku. Przekłada się to na jeszcze większe zacieśnianie więzi współpracy.
Czy to dobrze? Jak najbardziej. Niemcy należy do największych krajów w całej Unii Europejskiej. Podobnie jak ich gospodarka. Wzrost wartości wymiany handlowej może okazać się więc tylko korzystny.
Co polskie firmy sprzedają do Niemiec?
Wartość towarów, które trafiły z polskich firm na niemiecki rynek wyniosła w 2020 roku około 68 miliardów złotych. Warto podkreślić, że rodzime przedsiębiorstwa są aktywne przede wszystkim w branży budowlanej. Nawet pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, starają się one jeszcze bardziej zaznaczyć swoją pozycję u naszych zachodnich sąsiadów. Stają się nie tylko podwykonawcami, ale też generalnymi wykonawcami.

Tak zwana „budowlanka” nie jest jedyną dziedziną, w której polskie firmy mogą pochwalić się sukcesami poza granicami kraju. Również w takich branżach jak medyczna, chemiczna czy też logistyczna działa wiele przedsiębiorstw, które zdecydowały się na mniej lub bardziej aktywną działalność w Niemczech. Wszystko to owocuje oczywiście wspomnianymi wcześniej statystykami. Biorąc pod uwagę specyfikę rynku, jak również zaangażowanie i politykę wielu rodzimych przedsiębiorstw, można przypuszczać, że sytuacja ta w najbliższym czasie wcale się nie zmieni. Wręcz przeciwnie.
Polskie firmy w Niemczech – czego muszą się spodziewać?
Choć raporty wydają się optymistyczne, trzeba pamiętać, że rynek niemiecki wcale nie jest łatwy. Wymaga nie tylko sporego zaangażowania, ale też zwrócenia uwagi na wszelkie ograniczenia oraz obostrzenia. Wynikają one przede wszystkim z tamtejszych przepisów prawnych. Ma to znaczenie głównie we wspomnianej już branży budowlanej, w której to wszelkie regulacje wydają się szczególnie surowe. Bez przeanalizowania tego typu kwestii trudno liczyć na prawdziwy sukces handlowy.
Co jeszcze może stanowić wyzwanie dla polskich firm? Warto wspomnieć o specyficznym zachowaniu niemieckiego konsumenta, który zazwyczaj jest niezwykle przywiązany do rodzimych produktów. Często trudno zachęcić go do tego, aby spróbował towarów z innych krajów, na przykład z Polski. Nasze przedsiębiorstwa muszą więc skupiać się na właściwych działaniach marketingowych, jak również na ciągłym podnoszeniu jakości. Bez tego trudno liczyć na faktyczny sukces. Także finansowy.
Do tego wszystkiego należy dodać sporą konkurencję. Nie tylko związaną z aktywnością firm niemieckich, ale również z innych krajów, na przykład z Francji.
Wsparcie finansowe dla polskich firm
Nie da się ukryć, że ekspansja zagraniczna wymaga odpowiednich środków, bez których trudno wyobrazić sobie skuteczną realizację założonej strategii, a także konkurowania z innymi podmiotami. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy korzystają między innymi ze wsparcia Banku Gospodarstwa Krajowego, który ma do zaoferowania instrumenty przemyślane specjalnie dla eksporterów. Dzięki nim cała działalność staje się po prostu łatwiejsza.
Z czego składają się te instrumenty? Wspomnieć trzeba przede wszystkim o prefinansowaniu i poleceniach płatniczych. To oczywiście nie koniec, ponieważ firmy z Polski mogą liczyć również na finansowanie na miejscu, w Niemczech. Najczęściej pochodzi ono od KfW Bankengruppe, czyli niemieckiego banku rozwoju. Do tego dochodzi współpraca z działającej we Frankfurcie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Jak widać, nasi przedsiębiorcy nie pozostają ze swoimi planami sami. Nie muszą oni wcale martwić się brakiem wsparcia, które pozwoliłoby im rozpocząć działalność w Niemczech albo dążyć do jej intensyfikacji. Zwłaszcza pod względem ilości przeznaczanych na nią środków. Dodatkowe fundusze stanowią kluczową walkę z mocną konkurencją, co z kolei przekłada się na możliwość zdobywania i umacniania pozycji w innych krajach.
Polskie towary w Niemczech
Wspomnieliśmy już o konkretnych branżach, które wykazują szczególną aktywność na rynku niemieckim. Warto tym razem skupić się na wybranych produktach cieszących się sporą popularnością u naszych niemieckich sąsiadów. W ostatnich kilku latach szczególnie często kupowane są meble z Polski. Wynika to z połączenia kilku zalet, dzięki którym w wielu regionach stają się one prawdziwymi towarami premium. Skutecznie walczą one o uwagę tamtejszych konsumentów. Do głównych wyznaczników należy:
- wysoka jakość wykonania,
- estetyczny design,
- spora różnorodność,
- atrakcyjne ceny.
Polskie firmy meblarskie mają w Niemczech bardzo silną pozycję, co oczywiście przekłada się na odpowiednie zyski. Wspomnieć warto o sporej popularności polskiej żywności, kosmetyków, akcesoriów samochodowych, produktów chemicznych, jak również maszyn budowlanych.

Do tego wszystkiego dochodzą także jakże ważne usługi. Na dodatek w branżach stanowiących przyszłość. Mowa tu nie tylko o wszelkiego rodzaju usługach IT, ale też biotechnologiach i biożywności. Bardzo ciekawie prezentuje się ponadto sytuacja polskiej branży gier komputerowych. Rodzime firmy, takie jak chociażby CD Projekt RED, w ostatnich kilku-kilkunastu latach dostarczają na rynek tytuły bardzo wysokiej jakości, które są docenione przez europejskiego konsumenta. Także w Niemczech.
Kryzys wywołany światową pandemią nie spowolnił tempa rozwoju polskiej ekspansji gospodarczej w Niemczech. Najlepszym tego potwierdzeniem są oczywiście przytoczone na początku tekstu dane, które doskonale pokazują, że do Niemiec trafia coraz więcej produktów z Polski. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Zwłaszcza gdy rodzimi przedsiębiorcy będą kontynuowali obraną wcześniej strategię, wzmacnianą przez rozmaite instrumenty finansowego i programy pomocowe.